KKTC Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı yaptığı açıklamada “tüm mahkemelerimiz, virüs sebebiyle almış olduğumuz mahkemeye çıkmama kararına olumlu yaklaşmaktadır. Dosyalarımızla ilgili herhangi bir sorun veya hak kaybı olması sözkonusu değildir.
Yarından itibaren tüm Barolar, gerekmesi halinde tüm avukatlar adına beyan yapılması için her bir mahkeme salonunda bir nöbetçi avukat bulunduracaktır.”dedi.

Esendağlı’nın yaptığı açıklama aynen şöyle:
“Sevgili meslektaşlar…
Tüm mahkemelerimiz, virüs sebebiyle almış olduğumuz mahkemeye çıkmama kararına olumlu yaklaşmaktadır. Dosyalarımızla ilgili herhangi bir sorun veya hak kaybı olması sözkonusu değildir.
Yarından itibaren tüm Barolar, gerekmesi halinde tüm avukatlar adına beyan yapılması için her bir mahkeme salonunda bir nöbetçi avukat bulunduracaktır. Yüksek Mahkemedeki dosyalar için nöbeti bizzat ben tutacağım.
Amacımız yalnız ve yalnızca meslektaşlarımız, personelimiz ve halkımız açısından bu saldırgan virüsün doğurduğu riskleri azaltmaktır.
Tüm meslektaşların mahkemeye gelinmemesi konusunda işbirliği yapmasını ve özellikle zaruri dosyalamalar hariç mukayyitliklere de girilmemesini hassasiyetle rica ederim.”