Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı ekonomik paketi eleştirerek kendi adına serbest çalışan kesimin unutulduğunu ifade ederek eleştirilerde bulundu.

İşte Esendağlı’nın paylaşımı

1- Ekonomik pakette özel sektör çalışanlarına yapılacak 1500₺‘ilk katkıda vatandaşlık durumuna göre ayırım yapılmasının kabul edilebilecek bir yanı yoktur tabii ki.
Ama şu hususun da unutulmaması gerektiğini düşünüyorum: Verilecek veya verilmeyecek olan katkı, bu iki ayda işverenin maaş ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmıyor. İşveren istihdamına devam ettiği sürece çalışanına maaş ödemekle yükümlüdür. Zaten katkı da istihdama devam etme koşuluyla verilecektir.

2- Farkında mısınız? Bu pakette hiç bahsedilmeyen, adeta yok sayılan bir kesim var: “Serbest ve kendi namına çalışanlar.” Tek başına veya birkaç personelle kendi işini yapan ve faaliyeti durdurulan insanlarla ilgili, tek bir satır içermiyor paket. Peki bu insanlar ne yapacak? Çalışmadan nasıl geçinecek? Ötelenmiş olan yükümlülüklerini nasıl yerine getirecek?

Devletin mali durumunun kötülüğünün elbette ki farkındayız. Yoktan yonga olamayacağını da biliyoruz. Konuya gerçekçi ve adil yaklaşmak istiyoruz. Ama bu paketin üzerinde daha çok çalışılmalı; tedbirler, adil ve eşitlikçi bir zeminde tekrar kurgulanmalıdır.

Bir de esas sorunumuzun hala daha virüs ve salgın olduğunu, aman ha unutmayalım.