NACAK GAZETESİ- Pek çok otel ve kumarhane sahibi, binlerce çalışanı “ belirli süreye kadar ücretsiz izinlisiniz” diyerek işten çıkarırken, “belirli” sürenin ne kadar olduğu da açıklanmadı. Bu arada ”ücretli izne” çıkarılanların sosyal sigorta ile ihtiyat sandığı yatırımları da yapılmayacak.
Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı ise yaptığı açıklamada “işverenin çalışanları ücretsiz izne çıkarma hakkı olmadığını” belirtirken şöyle dedi;

“İşverenlerin çalışanlarına “ben seni ücretsiz izne çıkardım, 3 ay 5 ay sonra geri çağıracağım” deyip, çalışanların sıfır gelirle, ama işten çıkarılmadan ve tazminat da almadan bu süreci geçirmesine yol açmaları bizim iç mevzuatımızda yoktur.”
Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı yerel bir gazete ile haber kanalına yaptığı açıklamada çalışanların “ücretsiz izinli” adı altında işten çıkarılmalarını değerlendirdi. Esendağlı şunları söyledi;
“Çalışma hayatı ile ilgili olumsuz gelişmeler bekleniyor. Biz de bu gelişmeleri takip ediyoruz. Serbest ve bağımsız çalışan insanları ile özel sektörde çalışanlarla ilgili belirsizlik var. Özel sektörde çalışanların iş güvencesi yok. İşten çıkarılabilirler ama yasal olarak ödenmesi gereken hakları vardır.
İşverenlerin çalışanlarına “ben seni ücretsiz izne çıkardım, 3 ay 5 ay sonra geri çağıracağım” deyip, çalışanların sıfır gelirle, ama işten çıkarılmadan ve tazminat da almadan bu süreci geçirmesine yol açmaları bizim iç mevzuatımızda yoktur. Çalışanlar işten çıkarılabilir, bu kötü bir seçenektir ama en azından çalışanlara tazminatları ödenmelidir.”