Av. Aslı Murat

Konsey Üyesi

25 Eylül 1985 tarihinde Tekirdağ’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kıbrıs’ta tamamladıktan sonra 2003-2007 yılları arasında, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yükseköğrenimin eğitimi aldı.

Üniversite hayatı boyunca, Türkiye’de faaliyet gösteren Kıbrıslı Gençlik Platformu isimli öğrenci örgütünde yöneticilik ve aktivistlik yaptı. 2007 yılında adaya döndü ve 1 yıllık zorunlu avukatlık stajını Av. Ezer Özsoy yazıhanesinde tamamlayıp, 2008 yılında Baro sınavlarını geçtikten sonra avukat oldu. 2008-2009 yılları arasında 6 aylık dil kursu için İngiltere’nin Londra şehrine gitti.

2009-2011 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “İnsan Hakları Hukuku” bölümünde eğitim alıp, Prof. Dr. Turgut Tarhanlı danışmanlığında “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Tarih Eğitiminin İnsan Hakları Bağlamında Değerlendirilmesi” başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamladı.

2011 yılında yeniden Kıbrıs’a dönüş yaparak Güzelyurt’taki ofisinde bağımsız avukatlık yapmaya başladı. Bu süre zarfında, Feminist Atölye ve pek çok kadın örgütünün biraraya geldiği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu’nda aktivist olarak görev aldı. Gerek feminist gerekse barış mücadeleleri içerisinde hâlâ faaliyet göstermektedir.

2018 Şubat – Nisan ayları arasında, Girne Gençlik Gelişim Merkezi (GİGEM) tarafından, liseli gençlerin katılımı ile düzenlenen haftalık  “İnsan Hakları Eğitimi” atölyelerinde eğitimci – kolaylaştırıcı olarak bulundu. Avrupa Birliği’nce desteklenip Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen ve Aralık 2018’den itibaren 3 yıl sürdürülecek olan “Renklerin Çeşitliliği” projesinde hukuki danışman ve avukat olarak görev ifa etmektedir.

Çeşitli zamanlarda Gaile dergisinde ve haftalık olarak Yenidüzen gazetesinde makaleleri yayınlanmaktadır. 2018 yılından beri Kıbrıs Türk Barolar Birliği Konsey Üyeliği ve konsey kararı sonucu oluşturulan İnsan Hakları Komitesi Başkanlığı’nı yürütmektedir.