"IŞIĞIMIZ SÖNMEYECEKTİR"


IŞIĞIMIZ SÖNMEYECEKTİR

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışından öğretmenlerin getirilmesi girişimi ve eğitim sisteminin ve eğitim yapılarının iyileştirilmesi ile ilgili yeterli adımların atılmaması nedeniyle başlattıkları haklı eylemlerinde ve mücadelelerinde öğretmenlerimizin yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz. 

 

Bu ülkenin yetiştirmiş olduğu değerleri olan öğretmenlerimiz ile gelecek nesilleri hazırlamak yerine, dıştan öğretmenler atanması düşünce ve talebi; ülkesine sahip çıkmayan, yönetim becerisinden yoksun, bir siyasi iradeden beklenen ama “bu kadarını da yapmazlar” dedirten, ülkemizin yetişmiş insan kaynaklarını hiçe sayan bir adımdır.

 

Eğitim Bakanlığı’nın esas görevi: Öncelikle kendi ülkesinin kültürel yaşantı ve değerlerine sahip çıkacak gelecek nesillerini yetiştirecek, bu bilinç ve kültürde kendi değerlerimizi yükseltecek potansiyeldeki ÖĞRETMENLERİMİZE sahip çıkmak olmalıdır. Ülkemizde, eğitim sistemini sosyal devlet anlayışı ile yurdun dört bir yanında çocuklarımıza ücretsiz, eşit eğitim sisteminin sürdürülebilir kılmak olmalıdır.

 

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB), Kıbrıs Türk Barolar Birliği, (KTBB) Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB) olarak, bu ülkenin yetiştirmiş olduğu değerleri olan öğretmenlerimizin, ülkemizin gelecek nesillerini hazırlamak için her türlü mücadeleyi göstereceğine inancımız ve desteğimiz tamdır.

 

“Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.” Mustafa Kemal ATATÜRK

 

Kıbrıs Türk Barolar Birliği, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği

 

26.5.2023