Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoylu Karakaya’nın Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı ile birlikte yaptığı Basın açıklaması


Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoylu Karakaya’nın Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı ile birlikte yaptığı Basın açıklaması metni

Çok Kıymetli Basın Mensupları,

Ve bugün burada bizi yalnız bırakmayan tüm dostlarımız, Hoş geldiniz…

Büyük acımızın, kapanmayacak o derin yaramızın, geçmeyen yürek sızımızın üzerinden 14 ay geçmiştir. Biricik Şampiyon Meleklerimizi, canımız öğretmen ve velilerimizin her birini sevgi ve özlemle anıyor ve de ömrümüz boyunca her gün anmaya devam edeceğiz.

Bugün sizlerin karşısında davamız hakkında olumlu bilgiler aktarmayı dilerdik. Deprem felaketinin yaşandığı ilk günden bu yana hep söylediğimiz ve aynı zamanda sonucu ile ilgili korkularımız olan dava süreci konusunda Adıyaman Mahkemesi bizleri üzücü kararlar almıştır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin hazırladığı teknik rapora paralel olarak hazırlanan savcılık iddianamesi ve Ocak ayında başlayan duruşma süreciyle sanıkların ve tüm ilgili kamu görevlilerinin; kusurları ortada olmasına rağmen, mahkeme tutuklu olan iki sanığın geçtiğimiz hafta tutuksuz olarak yargılanmasına karar vermiştir. Bu kararla, hem iddianamede, hem de duruşmalarda Grand İsias Otel’in projesinde, inşaatında ve işletmesinde saymakla bitmeyecek kusurları olan kişilerden mal sahibi Efe Bozkurt ve Halil Bağcı serbest bırakılarak tutuksuz yargılanacaktır.

Tahliye kararı, maalesef köklü bir üniversite olan Gazi üniversitesi tarafından, bilimsel yöntemleri çarpıtarak elde edilen verilerle alelacele hazırlandığı ortada olan bir rapor sonucunda verilmiştir. Mahkeme, söz konusu raporun dava dosyasına girmesinden sadece kısa bir süre sonra skandal denebilecek karara imza atmıştır.

Gerçeklere ve etiğe aykırı hazırlanmış ve mahkemede her maddesi bilimsel verilerle çürütülecek bu rapor, davaya yön verecek bir rapor değildir. Bu konuda gerekli itirazlar, avukatlarımız tarafından yapılacaktır. Türkiye yargısının adaletine güveniyor, mahkemenin dava sürecinde sağduyulu, güvenilir, tarafsız raporları dikkate alarak hukuka uygun hareket etmesini diliyoruz.

Bu kararı verenler unutmamalıdır ki bizler; ‘keşke hiç yaşanmamış olsaydı’ dediğimiz bu büyük acının altında birleştik, tek yürek olduk. Hukuk kavgamız son güne kadar, tüm suçlular hak ettiği cezayı alana kadar devam edecektir.

Bu vesile ile duyurmak isteriz ki adalete ışık tutacağımız ikinci yürüyüşümüzün duyurusu yakın zamanda yapılacaktır. Bu kez Lefkoşa sokaklarından adalet istencimizi tüm dünyaya haykıracağız.

Bu toplumsal davada tüm halkımızın, Türkiye halkının ve dünyanın her yerinde birçok vicdanlı insanın bizlerin yanında olduğunu biliyor ve hissediyoruz. Her anımızda bizimle birlikte olan herkese teşekkür ederiz.

2.4.2024